Par uzņēmumu Kontakti Veikals

Kokskaidu granulas

Kokskaidu granulas ir dabīgs un videi draudzīgs kurināmā veids. Tās nerada vides piesārņojumu CO2 izmešu veidā, un to ražošanā kā izejvielas tiek izmantoti kokapstrādē radušies atlikumi. Izvēloties šo apkures veidu, tu parūpēsies ne tikai par siltumu savā mājā, bet arī par dabu tai apkārt.

Kokskaidu granulas tiek ražotas, presējot koka skaidas. Rezultātā veidojas cilindriskas formas granulas. Augsta spiediena un temperatūras ietekmē no koksnes izdalās lignīns, kas ir dabiska saistviela un satur granulu kopā, neļaujot tai izjukt.

Atšķirībā no tādiem kurināmā veidiem kā ogles un dīzeļdegviela, kokskaidu granulas ir CO2 neitrāls apkures veids, jo koks augšanas procesā piesaista ogļskābo gāzi, kas rodas, granulām sadegot. Tas nozīmē, ka izmantojot kokskaidu granulas, tiek saudzēta daba un netiek veicināts tā sauktais “siltumnīcas efekts”.

Pirms granulu presēšanas nepieciešamais izejmateriāls tiek žāvēts un smalcināts. Granulu ražošanas procesā izžāvētās skaidas tiek sapresētas - 1 m³ granulu saražošanai nepieciešami 7 līdz 10 m³ skaidu.

Kokskaidu granulām jābūt sausām (ar mitrumu līdz 10%), bez ķīmiskiem piemaisījumiem (līmes, lakas utt.), bez smalkumiem, cietām un noturīgām pret sadrupšanu.

Granulas, kas ir iepakotas polietilēna maisiņos, ievērojot pareizas uzglabāšanas nosacījumus, var uzglabāt ļoti ilgu laiku. Granulas var glabāt sausā telpā, arī neapkurinātā. Nav pieļaujama mitruma ietekme uz granulām kondensāta vai ūdens veidā. Nepakotas granulas ir iespējams uzglabāt noliktavā vairākus mēnešus, jo gaisa mitrums uz tām iedarbojas lēni.

Kokskaidu granulu priekšrocības

 • Videi draudzīgs, CO2 neitrāls kurināmais.
 • Ekoloģiski tīrs un alerģiju neizraisošs produkts.
 • Dedzinot kokskaidu granulas speciāli tām paredzētos apkures katlos, var sasniegt ļoti lielu siltumefektivitāti, liederīgi izmantojot līdz pat 92% no saražotās enerģijas.
 • Apkures sistēmu ar granulām var automatizēt, jo gan granulu tvertnes uzpildīšanu, gan pelnu tīrīšanu var veikt reizi nedēļā (dažiem katlu veidiem pat tik reti kā reizi mēnesī).
 • Garantēta granulu pieejamība, jo izejmateriāli granulu ražošanai rodas kokapstrādē, kas ir viena no lielākajām Latvijas rūpniecības nozarēm.
 • Granulu uzglabāšanai ir nepieciešama mazāka platība nekā malkai.
 • No granulu sadedzināšanas rodas neliels pelnu daudzums - līdz 5 kg pelnu no tonnas granulu.
 • Granulu ražošanā tiek izmantoti vietējie izejmateriāli un darbaspēks, tādējādi ''sildot'' Latvijas ekonomiku.

Kokskaidu granulu izmantošanas iespējas

 • Apkures sistēmās uzņēmumos un komunālajās saimniecībās.
 • Apkures katlos un kamīnos privātmājās un dzīvokļos.
 • Lielajās spēkstacijās un koģenerācijas stacijās siltuma un elektrības ražošanai.
 • Šķidru produktu savākšanai avārijas gadījumos.
 • Dzīvnieku pakaišiem.

Granulu apkures sistēmas mājsaimniecībās

Mājsaimniecībās parasti izmanto kokskaidu granulas ar pelnu saturu līdz 0,5%, kas pazīstamas kā augstākās kvalitātes granulas, ekstra kvalitātes granulas, "gaišās" granulas jeb DIN+ kvalitātei atbilstošas granulas. DIN+ ir Vācijas standarts augstas kvalitātes granulām, ko izmanto arī citviet Eiropā.

Augstākās kvalitātes granulas Latvijā visbiežāk var iegādāties veikalos vai ar piegādi uz mājām, pakotas 15-30 kg maisos. No maisiem tās tiek bērtas apkures katla tvertnē un tālāk ar padeves mehānismu nogādātas kurtuvē.

Ir iespējama arī šo granulu piegāde vairumā - piemēram, visai apkures sezonai vienā reizē. Tā nodrošina lētāku granulu iepirkšanas cenu, jo granulas tiek pārdotas bez iepakojuma un lielā apjomā.

Šādos gadījumos granulas tiek vestas ar speciāli aprīkotām kravas automašīnām, kuru padeves iekārtas ar gaisa spiediena palīdzību iepilda granulas uzglabāšanās tvertnēs, no kurienes tālāk tās uz apkures katlu tiek padotas pēc vajadzības.

Kokskaidu granulu izmantošana spēkstacijās un koģenerācijas stacijās

Spēkstacijās un koģenerācijas stacijās parasti izmanto granulas ar pelnu saturu no 0,5 līdz 1,5%. Šīs granulas pazīstamas kā industriālās kvalitātes granulas jeb DIN kvalitātei atbilstošas granulas. DIN ir Vācijas standarts industriālajām granulām, ko izmanto arī citviet Eiropā.

Sadegot granulām, spēkstacijās un koģenerācijas stacijās tiek ražots siltums un elektrība. Šādas granulas pārsvarā tiek piedāvātas nepakotā veidā vai arī pakotas BIG BAG maisos. Eksportējot šīs granulas visbiežāk transportē ar kuģiem, kas izmaksu ziņā ir lētāki par sauszemes transportu.

Daudzi nozares speciālisti prognozē stabilu kokskaidu granulu tirgusizaugsmi, jo daudzas valstis izsludina nacionālas atbalsta programmas videi draudzīga kurināmā izmantošanai un sabiedrība kļūst arvien izglītotāka vides aizsardzības jautājumos.